Saturday, October 23, 2010

Zhvillimi i bebes/fetusit muaj pas muaji (Trimestri i dyte)

Te dashura mikesha,

Uroj qe te keni kaluar mire dhe qe te keni qene sa mire si nga gjendja fizike ashtu edhe nga ana emocionale.

Une cdo here qe lexoj informacione mbi zhvillimin e femijes ne uterusin e nenes, mbushem me gezim dhe e kap vehte padashur duke peshperitur fjale perkedhelese per femije me nje ze, me te cilin mund t'i drejtohesh vetem nje krijese aq te bukur dhe te vockel:-)

Po ju postoj disa informacione te permbledhura mbi zhvillimin e fetusit gjate trimestrit te dyte te shtatzenise.

Ne muajin e katërt pjesët e jashtme të trupit rriten shpejt
Rrahjet e zemrës tashme mund te dëgjohen prej mjekut.
Organet seksuale janë të formuara plotësisht dhe mund te shquhen qarte prej mjekut tuaj gjinekolog permes ekografise.
Fetusi ka nje gjatesi prej afërsisht 18 cm dhe peshon 143g.

Ne muajin e pestë nëna fillon të ndjejë lëvizjet refleksive te fetusit.
Pushi mbulon gjithë trupin e fëmijës.
Nderkohe fillon të formohet kërci i veshëve dhe i hundës.
Fillojnë të dalin thonjtë e duarve dhe të këmbëve.
Fetusi shfaq shenja të thithjes, goditjes me duar e këmbë dhe kollitjes.
Fetusi është i gjatë afro 31 cm dhe peshon 399g.

Gjate muajit te gjashtë sytë dhe qepallat janë formuar plotesisht.
Fetusi është 36cm dhe peshon 910g.

Uroj qe ky informacion t'ju kete ardhur ne ndihme dhe t'ju kete sjelle gezim duke zbuluar detaje te zhvillimit te bebes tuaj te vockel.

Qofshi mire dhe kujdesuni per vehten:-)

Dashamiresisht,

Edi Gogu

No comments:

Post a Comment